V študijskem krožku Ohranjanje kulturne dediščine v lokalni skupnosti smo v letu 2020 obujali spomine na to, kako so Jeseničani doživljali/preživljali vojno za Slovenijo leta 1991.
19 zgodb 21-ih avtorjev smo zbrali v knjižici: Kako smo na Jesenicah doživljali osamosvajanje Slovenije?
V knjižico lahko pokukate na spodnji povezavi:
Knjižica vam je na voljo brezplačno. Dobite jo na Ljudski univerzi Jesenice, Občinski knjižnici Jesenice in v Gornjesavskem muzeju Jesenice.
Študijski krožki »Ohranjanje kulturne dediščine v lokalni skupnosti« potekajo že 15 let.
Z delom želimo doseči, da občani ne bodo pozabili na tradicijo in kulturno dediščino. Kulturna in naravna dediščina namreč predstavljata določen občutek pripadnosti ter pomagata razlikovati različne skupnosti med seboj kljub pojavu globalizacije. Kulturnim skupnostim dovoljujeta, da raziskujejo in razumejo druga drugo, prav tako pa izpostavljata prednosti določene skupnosti.
Naša kulturna dediščina je zelo bogata, zato smo nanjo ponosni.
To, na kar je človek ponosen, pa želi in mora predstaviti tudi drugim.
Krožkarji informacije o dediščini lokalne skupnosti pridobivajo z raziskovanjem in zapisovanjem zgodb, izmenjavo izkušenj in spominov; te informacije zberemo v brošuri, ki jo vsako leto izdamo v mesecu decembru. Do sedaj izdane brošure predstavljajo pomemben gradnik pri ohranjanju kulturne dediščine Jesenic.
Do sedaj izpeljani krožki na temo ohranjanja kulturne dediščine Jesenic:
Mentorica ŠK: Polona Knific
Konstruktivno sodelovanje z Občinsko knjižnico Jesenice in Gornjesavskim muzejem Jesenice pa nam omogoča, da je študijski krožek izpeljan kar se le da kvalitetno.