Študijski krožki »Ohranjanje kulturne dediščine v lokalni skupnosti« potekajo že skoraj 20 let.
Z delom želimo doseči, da občani ne bodo pozabili na tradicijo in kulturno dediščino. Kulturna in naravna dediščina namreč predstavljata določen občutek pripadnosti ter pomagata razlikovati različne skupnosti med seboj kljub pojavu globalizacije. Kulturnim skupnostim dovoljujeta, da raziskujejo in razumejo druga drugo, prav tako pa izpostavljata prednosti določene skupnosti.
Naša kulturna dediščina je zelo bogata, zato smo nanjo ponosni.
To, na kar je človek ponosen, pa želi in mora predstaviti tudi drugim.
Krožkarji informacije o dediščini lokalne skupnosti pridobivajo z raziskovanjem in zapisovanjem zgodb, izmenjavo izkušenj in spominov; te informacije zberemo v brošuri, ki jo vsako leto izdamo v mesecu decembru. Do sedaj izdane brošure predstavljajo pomemben gradnik pri ohranjanju kulturne dediščine Jesenic.
Do sedaj izpeljani krožki na temo ohranjanja kulturne dediščine Jesenic:
V skoraj 20-ih letih ŠK Kako so včasih živeli…, je nastala bogata zbirka zgodb, objavljenih v brošurah ter na portalih Jlib in Kamra.
V letu 2020 je epidemija z omejitvami zbiranja posegla tudi v dejavnost krožka, obenem pa se je pokazala priložnost, da zbrano gradivo ponovno pregledamo, uredimo in objavimo v knjigi. Izbrane zgodbe krajanov smo združili z zapisi izpod peresa lokalnih zgodovinarjev, etnologov, arheologov in drugih poznavalcev krajevne zgodovine. Tako e-knjiga Naše Jesenice združuje že zapisano zgodovino mesta s spomini in življenjskimi zgodbami njegovih prebivalcev.
Obogatili smo jo z izborom starih fotografij, ki smo jim mestoma dodali današnje vzporedne podobe. Želeli smo prikazati dolgo in raznoliko zgodovino jeseniških krajev in mesta, ki je širši javnosti manj znana. Obenem pa je bil naš namen ohraniti zapisane spomine preteklih in zdajšnje generacije Jeseničanov za prihodnje rodove.
V letu 2023 bomo posebno pozornost namenili novi temi tj. preživljanju prostega časa.
Želimo si zbrati spomine na počitnikovanja, pohode, izlete in obiske pri sorodnikih. Želite postati član študijskega krožka?
Pišite nam na majdas@lu-jesenice.net ali pokličite na 051 363 319.
Veseli vas bomo.
Mentorica ŠK: Majda Suljanović Hodžić
Konstruktivno sodelovanje z Občinsko knjižnico Jesenice in Gornjesavskim muzejem Jesenice pa nam omogoča, da je študijski krožek izpeljan kvalitetno.