Lahko si navdih! Lokalna zgodba o uspehu « Ljudska univerza Jesenice
  •  

    Lahko si navdih! Lokalna zgodba o uspehu

    V novembru 2024 smo k razgovoru povabili gospo mag. Majo Radinović Hajdić.

     

    Kaj vas je spodbudilo, da začnete razmišljati o vseživljenjskem učenju?

    Mene vseživljenjsko učenje spremlja že od otroštva, ne glede, da takrat koncept še ni bil razvit in prepoznan. V času mojega odraščanja je veljalo prepričanje, da se morajo otroci kar najbolj vključevati v vsakdanja družinska opravila, ki so imela prednost pred učenjem. Zelo dobro se spominjam besed mojega deda, pri katerem sem odraščala: »Maja škoda tvojega časa za pospravljanje, raje se pojdi učit ali brat«. Tako, da lahko rečem, da so me v zagrizeno »vseživljenjsko učenko« vzgojili.

     

    Kako pogosto se sami vključujete v nove učne priložnosti in kakšne so tovrstne dejavnosti?

    Veliko berem. Včasih je bil to časopis in strokovna gradiva, danes v veliko meri informacije in gradiva dostopne na spletu. Ker mi delovnik ne dopušča, sodelovanje v organiziranih oblikah učenja v živo, se poslužujem on-line oblik učenja. Pa tudi dokumentarne oddaje rada gledam. Veliko se pa naučim tudi v razpravah z svojimi kolegi, znanci in družinskimi člani.

     

    Kakšne metode učenja najbolj cenite in zakaj?

    Najbolj cenim metode samostojnega učenja predvsem zato ker lahko čas in tempo učenja prilagajam svojim ostalim obveznostim.

     

    RADINOVIĆ HAJDIĆ Maja – Foto: Arhiv Maje Radinovič Hajdič

     

    Kako vam vseživljenjsko učenje pomaga pri soočanju z izzivi v življenju?

    Brez vseživljenjskega učenja po mojem mnenju, ni mogoče več aktivno delovati v družbi. Spremembe so bile že od začetka človeštva stalnica, ampak tako hitro kot se danes vse spreminja se v zgodovini ni še nikoli. Tukaj seveda mislim predvsem na digitalizacijo. Poleg tega pa se v sodobni družbi kjer so globalne informacije in znanja vedno dostopni, od posameznika pričakuje, da je informiran in sposoben slediti novostim takoj ko se le te pojavijo.

     

    Kaj bi svetovali tistim, ki se še niso lotili vseživljenjskega učenja?

    Po mojem mnenju, je takšnih, ki se še niso lotili vseživljenjskega učenja zelo malo. Je pa res, da se marsikdo ne zaveda da se uči takrat ko bere časopis, gleda dokumentarno oddajo ali razpravlja o interesantni temi.

    Takim bi svetovala, da to dejstvo uzavestijo in se učenja lotijo še na bolj organiziran način kot je npr. z udeležbo na tečaju ali predavanju. Na tak način bo njihovo učenje bolj sistematično in usmerjeno v prave cilje.

     

    Kako vidite prihodnost vseživljenjskega učenja v sodobni družbi?

    Vseživljenjsko učenje se bo razvijalo zelo hitro, predvsem digitalno in z pomočjo umetne inteligence. Vedno bolj se bomo učili digitalno,  vse informacije in znanja nam bodo na voljo kjerkoli in kadarkoli.

     

    Projekt vodi Andragoški center Slovenije, sofinancirata ga Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+)

  • Varstvo osebnih podatkov

  • Ljudska univerza Jesenice
    Delavska ulica 1
    4270 Jesenice

    Telefon: 04 58 33 800
    Fax: 04 58 33 810
    E-pošta: info@lu-jesenice.net

    Uradne ure:
    pon. - čet. od 8:00 do 18:00
    pet. od 8.00 do 14.00
  • Skip to content