
Na naslovnici: Marija Metlika, dobitnica priznanja ACS, 📸 Rok Mlinar, 2024
Vsako leto Andragoški center Slovenije (ACS) podeljuje priznanja posameznikom, skupinam in organizacijam, ki s svojim zgledom spodbujajo učenje odraslih. Namen teh priznanj je poudariti pomen vseživljenjskega učenja ter deliti navdihujoče zgodbe, ki dokazujejo, da z znanjem in voljo lahko premagamo tudi največje ovire.
Regijske komisije so v letu 2025 izbrale 12 izjemnih dobitnikov, ki bodo predstavljeni na nacionalnem odprtju Tednov vseživljenjskega učenja (TVU). Eden izmed njih bo z javnim spletnim glasovanjem na portalu Lahko.si prejel še posebno priznanje za NAJzgodbo VŽU.
1. Seja komisije za gorenjsko regijo, 13. 2. 2025 (📷 LUJ)
Komisija za priznanje ACS gorenjske regije ni imela lahkega dela – prispele so tri prijave, od katerih je bila vsaka po svoje posebna in izjemna. Zdaj vam z veseljem predstavljamo zgodbe naših izjemnih kandidatov, ki navdihujejo in pričajo o moči vseživljenjskega učenja.
Stane Arh, diplomirani inženir tehnične fizike in učitelj fizike ter matematike, je s svojim delom zaznamoval številne skupnosti. Svojo poklicno pot je začel kot strokovnjak za varstvo pred sevanji in jo nadaljeval kot učitelj na OŠ Medvode. Po upokojitvi ni miroval – izobraževal se je na področju digitalne tehnologije, tujega jezika, markiranja poti in astronomije. Svoje znanje nesebično prenaša naprej kot prostovoljec in mentor.
Bil je pobudnik ustanovitve tretje univerze pri LU Jesenice, predaval je predmet Poskusim in znam, napisal učbenike in sodeloval pri mednarodnih projektih.
Stane Arh (📷 LU Jesenice)
Arh je aktiven v številnih društvih in vsako leto prispeva več kot 1500 ur prostovoljskega dela. V letu 2024 se je, po 15 letih upokojitve, vrnil v šolo kot učitelj fizike, da bi pomagal, ko je bilo to najbolj potrebno. Njegovo življenje uteleša bistvo vseživljenjskega učenja in predanosti skupnosti.
Tina Mežek, zlatarska mojstrica iz Tržiča, je zgradila kariero, prežeto z znanjem, ustvarjalnostjo in poučevanjem. Po srednji šoli in mojstrskem izpitu je leta 2023 v Bologni nadgradila svoje znanje z brušenjem dragih kamnov. Znanje deli na delavnicah, v Rog Centru in v svoji Zlatarski šoli v Tržiču.
Njeno delo je bilo predstavljeno v uglednih publikacijah, izdala je knjigo o izdelavi nakita in sodeluje pri številnih razstavah. Kljub finančnim in prostorskim oviram ni nikoli opustila svoje vizije. S svojo šolo je v Tržič vnesla nov ustvarjalni zagon.
Tina Mežek (📷 T. Mežek)
Tina je dokaz, da lahko znanje preraste v gibanje – gibanje, ki povezuje tradicijo z inovacijo, ustvarja skupnosti in navdihuje predvsem ženske, da v zrelih letih začnejo novo ustvarjalno pot.
Zgodba tretje kandidatke je zgodba osebne preobrazbe in neomajne volje. Po težki mladosti, zaznamovani s smrtjo očeta, depresijo, odvisnostjo in večkratnimi prestajanji zaporne kazni, se je odločila za spremembo.
Med prestajanjem tretje kazni leta 2021 je začela z intenzivnim osebnim razvojem – psihoterapijo, logoterapijo, svetovanji in izobraževanji. Pridobila je dve poklicni kvalifikaciji in nato uspešno zaključila poklicno maturo. Ob družbeni podpori in ob lastni izjemni volji se je zaposlila in razmišlja o nadaljnjem študiju. Iz zapora odhaja kot opolnomočena, samozavestna oseba, ki verjame vase in v prihodnost. Postala je simbol upanja in neformalna ambasadorka vseživljenjskega učenja za zaprte osebe.
Zgodbe Staneta Arha, Tine Mežek in Neve Veštan dokazujejo, da je moč znanja neizmerna. Spodbujajo nas, da se učimo, rastemo in pomagamo drugim na poti. Njihovi dosežki niso le osebni uspehi – so svetilniki za vse nas.
Projekt vodi Andragoški center Slovenije, sofinancirata ga Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+).
Zapisala: Katarina Sučič, koordinatorka projekta Ozaveščanje za VŽU, Ljudska univerza Jesenice
23. 4. 2025
Ljudska univerza Jesenice
Delavska ulica 1
4270 Jesenice